Maikuus on siin ka täitsa vinks-vonks. Stockholmis

Mul oli suur aurõõmnauding Stockholmis natuke tööd teha. Ja kui ma olin tubli tüdruk olnud, tööülesanded kenasti ära täitnud, jäi mul just parasjagu vaba aega, et linnas natuke ringi vaadata.

IMG_8690

Pean häbiga tunnistama, et oma Stockholmis viibimiste ajal ei ole ma veel kunagi Stockholmi fotomuuseumisse ehk Fotografiskasse jõudnud. Ja oi, kuidas ma olen tahtnud sinna minna Newtoni, Hugo’, LaChapelle’i, Leibovitzi ja teisi vaatama. Ja oi, kui kahju mul on olnud, et kõik need näitused on mul ühel või teisel või kolmandal põhjusel nägemata jäänud.

20140510-7

Niisiis, mõned tunnid vaba aega ja sombust ilma Stockholmis käes, haarasin hotelli retseptsioonist linna kaardi, tegin metrooplaaniga põgusalt tutvust, sõitsin kaks paetust edasi ja olingi kohal.

20140510-8

20140510-11

20140510-13

20140510-14

Fotografiskas oli korraga üleval mitu erineva suurusega näitust.  Lühikese tutvustuse järgi eeldasin, et enim neist meelib mulle Roger Balleni näitus nimega Roger Ballen´s Theater of the Absurd. Ent pean mainima, et kuigi ma üldiselt armastan kiiksuga ja sürri kunsti, siis see näitus  mõjus mulle vägagi häirivalt. Ma sõna otseses mõttes kõndisin näituse kiirel sammul läbi ja rohkem ma sinna saali sisse ei astunud.

20140510-10

Seevastu meeldis mulle väga Robert Franki fotode näitus. Nautisin tema vana kooli klassikalist joont, must-valge foto ajatut ilu, ilmekaid ja kõnekaid pilte ning lihtsuse võlu.

20140510-9

Oh, ja “To Young to Wed” tekitas mus soovi osta kohe üheotse pilet kuhugi Jeemenisse või Afganistaani ning asjad paika panna. Ma ju tean, et need pedofiilia-maigulised abielud ja ära kasutatud naised on kusagil maailmas olemas, aga neid niimoodi suurtel fotodel ja filmil näha ning nende lugusid lugeda-kuulda… MASENDAV! Ja samas – silmi avav!

Fotografiska avastatud, nõudis ka ülejäänud Stockholm minu tähelepanu.

20140510-15

20140510-16

Perekond L, te võite nüüd Ericsson Globilt vaevatasu nõuda, sest teie promomine kandis vilja ning ma külastasin Skyview‘d. Jeeeeiiiiiiiiiii! Oli täitsa tore sõit. Kogu sellest klaasist ja kõrgusest hoolimata, ei tõmmanud mu kõht hetkekski õõnsaks. Kuidagi meeldivalt turvaline oli selle kupliga suurema kupli otsas sõita.

20140510-17

20140510-19

20140510-18

Lõpetuseks midagi rubriigist “Külasta kindlasti!”. Lagerhaus on pood täis pugi-padi. Minusugustele naistele tähendab see aga otsatult põnevaid ideid ja ägedaid detaile! Leidsin sealt igapäevaseks kasutamiseks näiteks imelahedad öökulli-tassid. Terve päev oli kohe tehtud! Noh, ja siis oli seal veel hunnik Kõike Muud Ägedat. Seega andsin kiusatusele järele ja tegin ka esimesed ostud K läheneva sünnipäevapeo dekoreerimiseks.

Noh, ja kui see kõik Sind veel ei veennud, siis tea, et seal olid müügil absoluutselt viisakad plastmassist (!) koogialused. C’mon, kohta, kus müüakse viisakaid plastmassist koogialuseid, lihtsalt peab külastama. Vihjeks veel nii palju, et üks paljudest Lagerhausi kauplustest on kohe kesklinnas, Drottinggatanil T-Centraleni vahetus läheduses.

20140510-1 20140510-3 20140510-5 20140510-4 20140510-6

This entry was posted in Ilusad kohad, Reisid. Need lähemale ja kaugemale., Teater. Kino. Muusika. Ja muu. Bookmark the permalink.

6 Responses to Maikuus on siin ka täitsa vinks-vonks. Stockholmis

 1. Katrin says:

  No nii… Leidsidki SkyView üles. Kas oli metrookaardil sadamast diagonaalis alla ;-)?

  Like

  • Maarja says:

   Sul oli täitsa õigus – oli jah roheline liin ja diagonaalis. Ja mina veel muretsesin, et olin Bradti kogemata koju riiulile unustanud… Aga milleks mulle Bradt, kui mul oled sina!:) Kusjuures: ma panin omale hommikul kella ekstravara helisema, et jõuaksin seal enne tagasilendu ära käia. Nii et tubli reklaamitöö, prk L!😉

   Like

 2. Anu says:

  Oii.. oleks ma teadnud, et sa Fotografiskasse satud, oleksin sul ilmselt palunud sealsest poest läbi astuda ja paar posterit kaasa haarata, mida ammu juba himustan, aga nende e-poes Eestisse saatmise võimalust ei paista (samas ma pole kirjutanud ja luninud seda ka veel, äkki tulevad vastu.. ). Oh ja Lagerhaus… ära parem aja isu peale!:)

  Like

  • Maarja says:

   Anu, ma võin Sind lohutada, et ega ma ise ka ei teadnud, et ma sinna seekord jõuan.:) Puhas vedamine, mis muud!

   Aga saada Fotografiskasse kindlasti kiri ja uuri, kas nad on nõus vastu tulema ja ka Eestisse pakikese saatma. Ilusad asjad peavad ju ikka ilusate inimesteni jõudma. Isegi kui need ilusad inimesed elavad Eestis!:)

   Like

   • Anu says:

    Just-just! Tihti tundub, et ilusate asjade Eestisse jõudmine on vaevaline või siis on saatekulu näiteks kaks korda suurem kui asi, mida tahaks… Viimati tellisin pika mõtlemise peale ühe taldriku moodi asja, mida ammu ihkasin, ja kui paki kätte sain mõistsin seda lahti tegemata, et ühes tükis see saadetis minuni ei ole jõudnud. Võid mu pettumust ette kujutada…😦 Aga isegi need killud olid ilusad😀

    Like

   • Maarja says:

    Oioioioi!😦

    Aga seda enam väärid Sa ju nüüd pärast ühte sellist traagilist üleelamist võõralt maalt mõnda ilusat pakikest, mis sisaldaks ilusaid ja ühes tükis asjakesi. Noh, ja üks poster on minu teadmiste kohaselt suht-koht purunemiskindel kaup.:)

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s